Батькам


Вступ-2015: як рахуватиметься конкурсний бал вступника

У 2015 році вступ до ВНЗ проходитиме за процедурою, визначеною новим Законом «Про вищу освіту». Попри те, що загальна структура конкурсного відбору не змінюється, на майбутніх абітурієнтів чекає ряд особливостей.
Як і в попередні роки, конкурсний бал абітурієнта буде формуватися з результатів зовнішнього незалежного оцінювання, результатів творчих чи фізичних випробувань (якщо це визначено у правилах вступу) та балу атестату. Нікуди не зникли і додаткові бали за перемогу у Всеукраїнській олімпіаді чи у конкурсі-захисті наукових робіт Малої академії наук. Також вступникам нараховуватимуться бали за довузівську підготовку.
Щодо новацій
До кожної зі складових конкурсного балу – результатів ЗНО, творчих та фізичних випробувань та балів шкільного атестату –  застосовуватимуться вагові коефіцієнти. Фактично такі коефіцієнти є показниками того, який з компонентів загального конкурсного балу є найважливішим при вступі до конкретного вищого навчального закладу.
Сертифікат ЗНО тепер діє лише один рік. Тобто, якщо випускники минулих років захочуть скористатися при вступі результатами тестування попередніх років, їхні документи не зарахують у Приймальній комісії.
Результати усіх творчих та фізичних випробувань обраховуватимуться як середнє арифметичне за всі етапи, яких не може бути більше трьох. Таким чином, сума балів за творчі конкурси не буде перевищувати 200.
Бал атестату зі школи теж враховуватиметься, причому він знову переводиться у двохсотбальну шкалу. Однак, вага атестату є значно меншою, аніж решти компонентів конкурсного балу, тому не варто поспішати із звинуваченнями на предмет того, що знову оцінки у школі купуватимуться.
Розпочнемо з прикладу, коли абітурієнт вступає на напрям підготовки, де немає ні творчих, ні фізичних випробувань. Тоді основний конкурсний бал складатимуть результати ЗНО з 3-4 предметів та додаток до атестату. Сертифікат з української мови та літератури є обов’язковим для всіх напрямів, решту – 2 або 3 предмети (сподіваємося, що МОН внесе зміни до Умов прийому і таких предметів буде не більше двох) – виш визначає самостійно. Максимальний результат з кожного предмету ЗНО – 200, стільки ж можна отримати за атестат. Якби не було вагових коефіцієнтів – загальний конкурсний бал обраховувався як сума усіх складових і міг становити 800 або 1000 балів залежно від кількості предметів ЗНО. Тепер ситуація зовсім інша.
У вищому навчальному закладі мають визначити, який із цих компонентів є найважливішим для навчання майбутнього студента і присвоїти йому найбільшу вагу. Сума вагових коефіцієнтів завжди має дорівнювати одиниці. В інфографіці наведені допустимі значення коефіцієнтів для результатів ЗНО та атестату. Як бачимо, вага останнього складає не більше 10%, тобто максимум 20 балів із загальних 200. Порівняно з минулим роком значення атестату не змінилося, більше того, воно може ще зменшитися, якщо у ВНЗ застосують коефіцієнт менше 0,1, що дозволено законом та Умовами прийому. Щодо результатів ЗНО, то виш самостійно визначає вагу кожного предмету. Щоправда вона не може бути меншою 0,2. Припускаємо, що при вступі на напрям «біологія», результат з профільного предмету матиме набагато вищий коефіцієнт, ніж, наприклад, з української мови та літератури.
Додаткові бали                                  
Як і в попередні роки, абітурієнти, які мають особливі успіхи у навчанні, можуть отримати до 10 додаткових балів, що становить до 5% основного конкурсного балу та дорівнює коефіцієнту 0,05. У порівнянні з минулими роками їхній розмір зменшився вдвічі. Відповідно до Умов прийому додаткові бали можуть бути нараховані лише призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів, або призерам III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Крім того, додаткові бали можна отримати також за успішне закінчення підготовчих курсів при ВНЗ, обсяг навчальних аудиторних годин яких складає не менше 150, а термін навчання – не менше трьох місяців. Однак, як і в попередні роки ці бали можуть бути нараховані лише при вступі на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності. Сумарно, абітурієнтові може бути нараховано лише до 10 додаткових балів. Остаточну кількість балів окремо за особливі успіхи у навчанні (перемогу в олімпіаді або конкурсі МАН) та за підготовчі курси визначатиме кожен ВНЗ самостійно. Тепер розглянемо як формується конкурсний бал при вступі на напрями підготовки, для яких обов’язковим є проходження творчих/фізичних випробувань.
Максимальне значення основного конкурсного балу також дорівнюватиме 200. Однак його складові трохи відрізнятимуться:
  • результат ЗНО з української мови та літератури (є обов’язковим при вступі на всі напрями підготовки);
  • результат ЗНО з іншого предмету, самостійно визначеного навчальним закладом;
  • результат за творчі чи фізичні випробування;
  • середній бал додатка до атестату про повну загальну середню освіту.
Що стосується коефіцієнтів, то як і в попередньому випадку, до кожного з результатів ЗНО застосовуватиметься коефіцієнт не менше ніж 0,2 (20% від основного конкурсного балу). Бал атестата складатиме також не більше 10% від основного конкурсного балу (коефіцієнт 0,1 або менше). А от коефіцієнти, які застосовуватимуться до результатів творчих чи фізичних випробувань відрізнятимуться в залежності від того, на який напрям підготовки вступає абітурієнт.
Так, до результатів творчих випробувань при вступі на напрям підготовки «архітектура» та всіх напрямів підготовки з галузі знань «мистецтво» застосовуватиметься коефіцієнт 0,5 або менше (до 50 % максимального значення основного конкурсного балу). Фактично, роль творчих випробувань тут буде домінуючою під час конкурсного відбору.
При вступі на решту напрямів підготовки, які потребують творчих/фізичних випробувань, застосовуватиметься коефіцієнт 0,25 або менше (до 25% максимального значення основного конкурсного балу). У цьому випадку творчим випробуванням не відводиться основного значення, а тому результати ЗНО залишатимуться вирішальними.
Додаткові бали
При вступі на напрями підготовки, які потребують проходження творчих/фізичних випробувань, абітурієнтам може бути нараховано 10 додаткових балів (що становить до 5% основного конкурсного бала). Однак це стосується лише призерів Всеукраїнських учнівських олімпіад або призерів Всеукраїнського конкурсу наукових робіт членів Малої академії наук. Бали за підготовчі курси тут не нараховуватимуться, адже жоден з напрямів підготовки не належить до природничо-математичних чи інженерно-технічних спеціальностей.
Про детальний перелік предметів зовнішнього незалежного оцінювання, необхідних для вступу та конкретні вагові коефіцієнти, присвоєні кожній зі складових конкурсного балу, можна дізнатися з Правил прийому до вищого навчального закладу. Такі правила повинні бути затверджені та оприлюднені на веб-сайтах вишів не пізніше 1 грудня 2014 року.





Що робити, якщо у вухо попала вода, вкусила оса або раптом піднялась температура? Як впоратись з отруєнням, сонячним опіком  та іншими літніми неприємностями? Правила першої допомоги – в кишеньковому форматі!



Кишеньковий медичний
довідник

Сонячний або тепловий удар
         До цих неприємностей схильні люди, які погано переносять спеку, мають зайву  вагу, страждають захворюваннями серця і судин, залоз внутрішньої секреції.
         Перші ознаки – почервоніння обличчя і сильно здавлюючий головний біль. Потім з’являється нудота, головокружіння, потемніння в очах і, на кінець, блювота. Потерпілий може втратити свідомість, пульс і дихання посилюються, погіршується діяльність серця.
         Що відбувається? Через сильний перегрів кровоносні судини в мозку розширюються, починається приплив крові до голови, набряклість мозку. Це може статися як під час перебування на сонці, так і через 6 – 8 годин після цього.
         Як діяти? Вивести потерпілого в тінь, покласти, припіднявши голову, змочити обличчя, покласти на голову і частину шиї вологий компрес. Потім дати випити небагато мінеральної або трохи підсоленої води, а також настойки  валеріани – 15-20 крапель на  склянки води. У випадку втрати свідомості дати понюхати нашатирний спирт. Якщо потерпілий не приходить до свідомості – викликати лікаря. В екстрених випадках, коли людина втратила свідомість, відсутнє дихання, пульс, не чекаючи лікаря, треба провести штучне дихання і непрямий масаж серця.
         Нема аптечки під рукою. Тіло обтерти холодною водою або обгорнути вологим простирадлом, у тяжких випадках облити холодною водою, покласти оцтовий компрес.
Чого робити неможна. Давати пити у стані непритомності, поміщати потерпілого в холодну ванну (це надто велике навантаження на серце).
!!! Швидко перегріваються діти,
вагітні жінки і люди, що прийняли багато алкоголю.




Кишкові інфекції
         Багаторазова блювота і рідкий стілець – явище, яке насторожує, але не критичне. Якщо це повторюється більше шести годин і піднялася температура – іди до лікаря.
         Ознаки – нудота, блювота, біль в шлунку, кишечнику, здуття живота.
         Що відбувається? Пронос і блювання є способами захисту організму. У кишково-кишковий тракт потрапило щось непотрібне, і організм намагається це видалити. Тому в перші години кишкової інфекції зупиняти пронос і блювання не варто.
         Як діяти?  Промити шлунок, випивши близько 1,5-2 літрів блідо-рожевого розчину перманганату калію і викликати блювання, прочистити товстий кишечник за допомогою клізми з прохолодною кип’яченою водою. Коли блювання припинилося, приймати поліпіфам чи активоване вугілля. Щоб не допустити обезводнення організму слід багато пити – розчин регідрону, підсолену воду, зелений чай, відвар шипшини. При повторенні блювання треба пити часто, але малими порціями, буквально по чайній ложці, щоб не розтягувався шлунок. Використовувати протиблювотні препарати – лише за рекомендаціями лікаря.   
         Чого робити неможна. Класти грілку на живіт, пити газовану рідину, їсти протягом доби. Не затягувати дзвонити на швидку у важкому стані – під харчове отруєння і кишкову інфекцію можуть маскуватися сальмонельоз та інші серйозні захворювання.
         Нема аптечки під рукою.  Слід пити настій ромашки, подорожника або звіробою в пропорції 1 ч. л. на стакан кип’ятку.
!!! При будь якій кишковій інфекції хворому необхідний окремий посуд, решті – строге дотримання правил гігієни


Приступ алергії
         Квітучі рослини, шерсть і слина тварин, деякі види їжі можуть спровокувати алергічну реакцію.
         Ознаки – висипка, свербіж, кашель, сльозотеча, набряки, порушення травлення, кон’юктивіт.
         Група ризику – всі, у кого хоча б один раз спостерігалась алергічна реакція на будь-що, а також ті, хто недавно переніс нервове або фізичне перенапруження або акліматизацію.  
Що відбувається?  Організм алергетика неадекватно реагує на деякі речовини – алергени. Вступаючи з ними в контакт, клітини імунної системи виробляють гістамін – в результаті в організмі починається алергічне запалення.
         Як діяти?  Дати таблетку будь-якого антигістамінного препарату, виключити контакт із алергеном. Якщо алергія харчова – промити шлунок, зробити клізму і прийняти сорбенти (поліфіпам, активоване вугілля), кілька днів після цього поголодувати, дотримуючись питного режиму.
         Чого робити неможна.          Не затягувати дзвонити на швидку, якщо почалися проблеми з диханням через набряк гортані ( у цьому випадку до приходу лікаря потрібно покласти на груди і шию лід, покласти потерпілого, припіднявши голову, провірити чи не западає язик).
 Нема аптечки під рукою.  Прийняти декілька таблеток активованого вугілля або небагато міцного алкоголю (тільки дорослим, 50 г).

!!! Антигістамінні препарати знімають симптоми алергії, але не лікують її. Тому, якщо в тебе хоча б раз спостерігалася алергічна реакція, слід відвідати алерголога.




Поранення і травми
         Якщо подряпини і синяки чисті, можна обмежитись обробленням розчином перекисю водню і пластиром, якщо рана велика – слід звернутися за лікарською допомогою.
          Що робити?  Обробити пошкоджені місця перекисем водню, краї рани змастити йодом, рану засипати антисептиком і перев’язати стерильним бинтом. Велику рану слід перев’язати, пов’язка не повинна бути дуже вільною. При артеріальній кровотечі (кров яскрава і ллється із рани фонтаном) вище рани накласти джгут, підклавши під неї тканину. Затягнути його, поки кровотеча не зупиниться і пульс не пропаде. Слід засікти час, а під джгутом залишити записку із зазначенням часу, коли був накладений джгут. Потім перев’язати рану стерильною пов’язкою. Якщо кров темна і витікає повільніше, кінцівку треба підняти догори і накласти здавлюючи пов’язку на рану (у випдку її намокання зверху на пов’язку накласти декілька шарів вати і знову забинтувати). При сильних пошкодженнях необхідно звернутися за допомогою для накладення швів і введення проти стовбнякової сироватки. При травмах кінцівок – знерухомити, при травмах хребта – покласти нерухомо. І дзвонити на швидку. 
         Чого робити неможна.          Обробляти саму рану йодом, видаляти з неї чужорідні тіла, при відкритих переломах – вправляти уламки кісток. Неможна накладати джгут при венозній кровотечі і на оголену шкіру. Увага! Джгут на кінцівці може знаходитись не більше 2 годин! Потерпілому від крововтрати дай тепле пиття, але неможна поїти раненого в черевну порожнину.

!!! При ударах на пошкоджене місце кладеться холод (міхур із льодом або снігом, холодний компрес), накладається здавлюючи пов’язка. При сильних ударах руки –  знерухоміти за допомогою хустинки.

Ті, що   кусають і жалять
         Зустріч з деякими братами меншими має неприємні наслідки. Дій ефективно!

Твої дії
Чого робити неможна
Тварини (собака, кішка, лисиця)
Промий рану перекисем водню або холодною водою, продезинфікуй шкіру навколо укусу, наклади стерильну пов’язку. З’ясуй у хазяїна чи привита собака від сказу.
Швидко зупинити кров (кровотеча сприяє видаленню слини тварини з рани). Зволікати лікарською допомогою – не виключно, що тварина страждає сказом.
Змія
Виклич швидку. Припідніми кінцівку, наклади джгут вище місця укусу, тісно стягнувши, тримати не більше 30 хвилин. Поклади потерпілого, дай багато пити, до кінцівок приклади грілки, а до місця укусу – лід.
Займатися самолікуванням: відсмоктувати отруту з рани (можна дуже отруїтися), робити надрізи, давати потерпілому алкоголь.
Бджола, оса
Жало бджоли слід обережно видалити пінцетом, прикласти до місця укусу холодний компрес з оцтом. Пам’ятай, що укуси оси і бджоли в обличчя можуть мати сумні наслідки – включно до набряків гортані та щоки.
Зволікати з викликом швидкої, якщо ти бачиш, що місце укусу (особливо шия, обличчя, гортань) швидко набрякають. В очікуванні лікаря приклади холод, дай потерпілому антигістамінний препарат.
Кліщ
Ідучи до лісу, слід мініактилізувати можливість укусу. Одягнись відповідно – заправ сорочку в джинси, прикрий голову капюшоном або хустинкою. Повернувшись із лісу, обов’язково оглянь шкіру.
Діяти самостійно. Звернись до лікаря для введення проти кліщового імуноглобуліну і видалення кліща: висока ймовірність зараження енцефалітним кліщем.
Медуза
На місці опіку слід покласти пов’язку з льодом (краще за все лід покласти в целофановий пакет або загорнути в тканину). Прийняти будь який антигістамінний препарат. Невеликий опік можна змастити половиною помідора.
Промивати уражене місце прісно водою: можна тільки морською. Залишки виділень медузи на шкірі видалити, але ні в якому разі не руками – їх також можна опекти. Простіш за все це слід зробити тупою стороною ножа.
Морський їжак
Поспіши до лікаря: дуже ймовірно, що у шкірі залишились скалки шипів. Приклади лід.
Подорожуючи в теплі країни, поцікався, чи враховує страхування такі випадки.
Самостійно видаляти з ураженого місця скалки шипів: є ризик ще більш травмувати шкіру.
Опіки
При сонячних та невеликих термічних опіках застосуй наступні правила першої допомоги.
         Ознаки. Опіки першого ступеня – почервоніння шкіри, припухлість, біль. При опіках другого ступеня утворюються міхурі. Якщо діаметр ураженої ділянки при опіку другого ступеня не перевищує 7,5 см, його також можна вважати легким. Більш важкі опіки вимагають невідкладної медичної допомоги.
         Як діяти?  При легких опіках слід охолодити ушкоджену ділянку за допомогою компресу або під проточною водою – це полегшить больові відчуття і попередить утворення набряку. Після цього (якщо утворився міхур) слід накласти марлеву пов’язку і прийняти обезболюючий препарат. При сонячному опіку можна прийняти прохолодну ванну (додаючи 200 г харчової соди), декілька днів змащувати шкіру огірковим лосьйоном із додаванням горілки. Так як дії сонця часто піддаються великі ділянки шкіри, сонячні опіки можуть супроводжуватися головним болем, підвищенням температури, слабкістю. Слід прийняти парацетамол і антигістамінний препарат, утриматися від перебування на сонці і дотримуватися питного режиму. Якщо підвищилась температура, появилися почервоніння, набряк чи виділення, слід звертатися за допомогою до лікаря.
         Чого робити неможна.          Прикладати до місця опіку лід, пробивати утворені міхурі. Якщо це станеться, слід нанести антисептик. Не можна змащувати опіки вазеліновим або вершковим маслом та іншими домашніми засобами. Це може заважати одужанню.
 Нема аптечки під рукою.  Сонячні опіки (без міхурів) можна змащувати лосьйоном з алоє вера або огірковим соком.
!!! Протягом року після опіків остерігайся травм або сонячного опромінення попечених місць. Користуйся сонцезахисними засобами.




Закачування
         Когось закачує на каруселях, когось – в автомобілях і в літаках. І так, що робити, щоб подорож не стала мукою.
         Ознаки – блідність обличчя, головокружіння, нудота , блювання.
          Що відбувається?  вище названі симптоми викликаються подразненням рецепторів внутрішнього вуха. Крім цього настає розбалансування мозку: по відношенню до транспорту людина не рухається, по відношенню до навколишніх предметів знаходиться в русі.
         Як діяти?  У літаку вибери місце між крилами – у цій частині салону турбулентність мінімальна, на кораблі – каюту в середині судна, в автобусі – передні місця. Знаючи нахил до закачування, слід прийняти препарат проти кінетозу (антиморе, аерон, авіомарин) за 30-40 хвилин до подорожі, це ефективніше ніж приймати ліки при перших ознаках закачування. Якщо є нудота – опусти голову на спинку крісла, закрий очі або зосередь увагу на не рухомому предметі. Тримайся подалі від курців: від сигаретного диму нудота посилюється. Допомагає і ритмічне дихання: при покачуванні і турбулентності при рухах вниз роби вдих, а вверх – видих. Перед поїздкою не слід вживати алкоголь, а поїсти треба, за кілька годин до неї. Краще з’їсти щось не жирне, що містить вуглеводи, – банан, кашу.   
         Нема аптечки під рукою. Із силою масажувати «точки енергійності» –симетричні точки біля основи черепа над шиєю. Надавлювати на них кілька хвилин знизу вверх.
         Чого робити неможна.          Пити газовані напої (краще кислий сік або не газовану воду), нахиляючи голову вперед.
!!! Хворобою руху, або кінетозом, страждають в основному жінки, особливо в період вагітності і під час менструацій, а також діти .




Літня застуда
         Довге перебування на пляжі під сонцем, сон у номері готелю під конденціонером, купання – літом переохолодитися і захворіти на ГРЗ дуже легко! 
         Причини – декому із нас пощастило: він може літрами пити на спеці холодну воду, довго купатися у прохолодному морі чи басейні – і без яких-небудь наслідків, а іншому достатньо з’їсти одну-єдину порцію морозива – і тут як тут гострий фарингіт, ГРЗ чи ангіна. Особливо «везе» тим, хто страждає хронічним тонзилітом, і тим, чий організм ослаблений, наприклад, стресом, акліматизацією, гормональними перебудовами чи перенесеним захворюванням.
         Як діяти?  Якщо в тебе недостатньо сильний імунітет, зупиняй початок захворювання відразу. Обполіскуй горло кожної години розчином, до складу якого входять 1ст. ложка спиртового настою евкаліпту і хлорфіліпту, 1 ч. л. харчової соди і декілька крапель йоду, а також вживай лікувальні льодяники чи спрей для горла. Прийми по інструкції афлубін чи амізон, або гомеопатичний антигрипін. Якщо відчуваєш першіння в носоглотці, але температура в нормі, постав гірчичники на підошви на двадцять хвилин перед сном. Намагайся пити теплі потогінні рідини: чай із липою та лимоном, чай із малиною (або настій її пагонів). Після того, як пропотієш, прийми душ, через дві години повтори процедуру. При початках застуди ефективний гарячий курячий бульйон із видавленим у нього часником.     
Чого робити неможна.          Промивати ніс морською водою: запалена слизова оболонка дуже чутлива до допоміжних інфекцій.

!!! Якщо ти відпочиваєш в іншій кліматичній зоні, у перші два дні стримайся від довгого купання і сонячних ванн.



Заболіло серце
Перша допомога залежить від характеру болю.
Як діяти?  Якщо біль виник після нахилу, незграбного повороту, під час сну – слід глибоко вдихнути і підняти руку. Біль посилився? Це не серце, а прояв міжреберної неврології. Якщо біль подавляючого характеру, не посилюється при вдиху, супроводжується віддишкою чи посиленим серцебиттям – слід сісти чи прилягти, зробити декілька глибоких вдохів із затримкою видиху на 4-5 секунд, прийняти нітрогліцерин або валідол. Якщо з’явився холодний піт, паніка, страх смерті, пульс ледве прощупується, посиніли губи, нігті і носо-губна складка – це вкрай небезпечно: до приїзду кардіобригади швидкої допомоги слід покласти хворого і дати нітрогліцерин. Якщо потерпілий втратив свідомість, нема пульсу і дихання, чекаючи швидку спробуй кулаком сильно вдарити в грудину. Якщо не допоможе – починай непрямий масаж серця і штучне дихання. Слід покласти людину на спину, закинути голову, відвести нижню щелепу вперед, пальцем, обгорнутим в марлю, очистити порожнину носа і рота. Переконатися, що не западає язик (якщо западає, закріпити його булавкою на підборідді). Розстебнути одяг. Стати зліва. Ліву руку (кисть) покласти на нижню третину грудини, а на зворотну частину кисті – другу руку. Зробити 2-3 сильних вдохи «рот в рот» (при цьому обов’язково закриваючи потерпілому ніс), або «рот в ніс» (закриваючи потерпілому рот). Натиснути на грудину тричі. Знову зробити 2-3 вдохи.
Чого робити неможна.          Зволікати, якщо відсутнє серцебиття і не прощупується пульс на аорті (на шиї справа і зліва від кадика під підборіддям). Є максимум 5-7 хвилин, щоб зберегти життя.

!!! Знаючи, що в тебе непорозуміння з кров’яним тиском або серцем, завжди носи з собою відповідні захворюванню препарати.



Утоплення
Від своєчасного надання першої допомоги залежить життя. Зволікати не слід. 
Що робити?  При утопленні в прісній воді слід перевернути потерпілого животом на стегно, зігнуте в колінному суглобі. Як найшвидше ввести йому два пальці в рот і прочистити ротову порожнину. Потім викликати блювання. У випадку появи блювання і кашлю головне завдання – як найшвидше видалити воду з легень та шлунку: не змінюючи положення потерпілого, протягом 5-10 хвилин періодично із силою натискати на корінь язика, поки не виділятиметься вода. Якщо потерпілий втратив свідомість і нема дихання – роби штучну вентиляцію легень, якщо нема пульсу – непрямий масаж серця. При утопленні в морі не слід втрачати часу на видалення води. Треба покласти потерпілого на спину, повернути голову на бік, при підняти протилежне нахилу голови плече і викликати блювотний рефлекс. Якщо блювання не з’явилося, слід чергувати штучне дихання з непрямим масажем серця. Якщо реанімаційні заходи проводяться однією людиною, алгоритм дій такий: вдих – три натискання на грудину – видих. Через кожні 3-4 хвилини слід швидко перевертати потерпілого на живіт і салфеткою видаляти вміст (слиз, вода, блювотні маси) порожнини рота і носа. Якщо допомогу надають двоє: один робить 3-5 швидких вдувань повітря в легені потерпілого способом «рот в рот» або «рот в ніс». Інший – вимірює пульс на сонній артерії і, якщо серцебиття відсутнє, проводить непрямий масаж серця. Співвідношення між штучним диханням і непрямим масажем серця – 1:5. Якщо після одного вдування грудна клітка нерухома, слід швидко змінити тактику: 2-3 вдування повітря з 15 натисканнями на грудину (2:15 або 3:15).  
Чого робити неможна.          Якщо нема ознак життя (відсутнє серцебиття, пульс, реакція зіниць) – втрачати час на повне виведення води із дихальних шляхів та шлунку. Не слід нехтувати госпіталізацією. Вона дуже необхідна.
!!! При утопленні реанімація проводиться 30-40 хвилин навіть при відсутності ознак її ефективності.




Щось попало у вухо чи носоглотку
Пісок, каміння, комахи та вода – деяких «гостей» із слухового проходу
можна видалити самостійно. При чужорідному тілі в гортані
діяти треба швидко.
Як діяти?  Якщо у вуху сонного заповзла комаха (у походах таке трапляється), може виникнути відчуття болю. Слід закапати в слуховий прохід рослинне масло и воду і покласти потерпілого на правий бік (якщо комаха у лівому вусі). Потім слід повернути його на правий бік. Якщо засіб не дав результату, звернутися до лікаря. Якщо у вуху попала вода при плаванні, слід нахилити голову паралельно до землі і полежати, посмикати мочку вуха (відтягнути її вниз і назад, щоб відкрився слуховий прохід) або пострибати на одній нозі. Можна закапати кілька крапель горілки. При попаданні чужорідного тіла у дихальні шляхи, якщо відкашлювання не допомагає, можна спробувати нанести потерпілому чотири сильних удари долонею між лопатками, утримуючи його в нахиленому положенні. Якщо не допоможе, обхопити його руками за талію, зімкнувши їх в «замок», і три-чотири рази натиснути в середній частині живота. При вагітності можна стиснути лише грудну клітку.
Чого робити неможна.          При попаданні чужорідного предмета глибоко у слуховий прохід не можна навіть намагатися його видалити – це може погіршити ситуацію. Такі маніпуляції здатні проштовхнути предмет ще глибше, що уможливить травму барабанної перетинки. Слід звернутися до лікаря.

!!! Навіть здорове вуху слід берегти від попадання води. Будь
надзвичайно обережний!



Ой, мої очі
         На відпочинку це буває часто: в очі попадає пил або мошкара. Затримуючись на кон’юктиві, чужорідні тіла викликають сльозотечу, відчуття печії, яке посилюється при морганні.
Як діяти?  Чужорідне тіло видалити тугим сухим тампоном, ватною паличкою чи чистою носовою хустинкою. При цьому відтягають вниз нижню повіку (потерпілий повинен дивитися вниз). Обережно, не натискаючи забирають чужорідне тіло і промивають око свіжозавареним чорним чаєм, розчином фурациліну або закапують очні краплі. Якщо зробити це не вдасться, треба звернутися до лікаря якнайшвидше. Бо можуть бути не бажані наслідки: травм рогової оболонки ока, або й втрата зору травмованого ока.
Чого робити неможна.          Терти очне яблуко – це викличе ще більше подразнення, промивати око некип’яченою і морською водою. Якщо в око потрапить уламок скла чи металу, ні в якому разі не видаляти його самостійно. Якщо в око потрапила хімічна речовина, слід зразу промити його водою і звернутися до лікаря. У цих випадках слід накласти на очі нетісну пов’язку, заспокоїти потерпілого, дати йому дві таблетки валеріани і як найшвидше викликати швидку допомогу.  
Нема аптечки під рукою. Якщо в око щось попало, потри на тертці цибулину і дай потерпілому декілька хвилин подихати над нею: це викличе сльозотечу.
        
!!! При ячмені і кон’юктивіті необхідно промити очі розчином фурациліну, захистити їх від світла за допомогою темних окулярів і звернутися до лікаря .





Кровотеча з носа
         Носова кровотеча буває через удар, внаслідок розриву суглобів і при непередбачених різких підйомах артеріального тиску.
         Перші ознаки – яскрава кров, стікання крові по задній стінці глотки, прикус в роті. Заковтування крові і попадання її в шлунок може викликати блювання з кров’ю.       
Група ризику – гіпертоніки, хворі атеросклерозом, страждаючі нежиттю при ГРЗ чи алергії. Іноді кровотеча виникає в людей, які чутливі до метеорологічних змін при різкому пониженні атмосферному тиску, підвищеній температурі тіла, довгому перебуванні на сонці, фізичному перевантаженні. 
         Як діяти?  Зручно посадити у затінку чи в прохолодному місці, дещо нахиливши голову вперед і утримуючи при цьому корпус прямо, розстебнувши комірець і ремінь. Обережно почистити носову порожнину від згустків слизу та крові, бажано під проточною водою. Зажати ніздрі великим та вказівним пальцями на 5 хвилин, покласти на потилицю холодний компрес. Можна покласти у ніс ватний або марлевий тампон. Корисно прикласти лід до чола і перенісся, що також сприяє зупинці кровотечі.        
Нема аптечки під рукою.  Візьми декілька листків тисячолисника чи подорожника, промий під водою, розітри і постав у ніс. Або ж сильно натисни на верхню губу: одна з великих кровоносних судин, що постачають кров’ю нижню частину носа, проходить через неї. Можна покласти ватний тампон або невелику салфетку між верхніми зубами і губою.
Чого робити неможна.           Приймати лежаче положення і закидати голову назад.

!!! Якщо кров із носа ллється рікою і не зупиняється до 20 хвилин, необхідна лікарська допомога.


Звело ногу
         Непередбачувані мимовільні скорочення м’язів викликають різку біль, але небезпека для життя може бути для людини у тому випадку, якщо вона знаходиться в цей час у воді. 
         Причини – судоми можуть бути викликані не тільки переохолодженням м’язів під час плавання, але й неправильною координацією рухів під час занять спортом чи незручним положенням.      
Як діяти?  Скорочення зазвичай проходять, якщо вдається розпрямувати зведену судомою кінцівку. Це можна зробити і самостійно, але краще якщо допоможуть: хто-небудь обережно, але сильно потягне за зведену руку чи ногу. Якщо звело руку: витягни пальці, навіть, якщо це здається не можливим; натисни на їх пучки; розтягни довільно зведений м’яз і масажуй її. Якщо звело ногу: розпрями її і встань на ногу; вставай почергово на пальці і на п’ятку. Якщо звело пальці ноги: встань на всю стопу, напружуючи пальці ніг, чи, навпаки, сядь і розгинай пальці ноги у напрямку до гомілки; масажуй м’язи стопи, різко потягни за пальці, зігнувши ногу в коліні.  


!!!Як викликати швидку з мобільного телефону: для абонентів усіх мобільних операторів – 103. Інший спосіб (платний): набрати 0, код міста, де знаходишся, і 103. Можна подзвонити на 112 – єдиний номер екстреної допомоги для всіх українських операторів. Дзвінки безкоштовні, але треба витратити час на прослуховування інформації автовідповідача!!!




Немає коментарів:

Дописати коментар